PATARA HAKKINDA HERŞEY #PATARAHAKKINDA

PATARA HAKKINDA Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Bir Likya kentidir ve Likya Birliğinin başkentliğini yapmıştır. Likya birliğinin üç oy... XANTHOS-LETOON-PATARA

PATARA HAKKINDA
Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Bir Likya kentidir ve Likya Birliğinin başkentliğini yapmıştır. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisidir. Likya birliği toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılmaktaydı. Hititçe’de Patar, Likya dilinde Pttara olarak anılan kentin MÖ 8. yüzyılda var olduğu yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşmiştir ve İskender’in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir.

Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, bu nedenle doğu Akdenizde bulunan 3 hububat deposundan biri (Granarium) Patara’da bulunmaktadır. Bizans döneminde de gelişmesini sürdüren kent, hıristiyanlarca da önemli sayılmış. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın da Pataralı olduğu söylenir. 400 metre genişliğinde ve 1600 metre derinliğindeki Patara limanının kumla dolmaya başlaması ve teknelerin yanaşmakta güçlük çekmeleri, Patara’nın giderek önemini yitirmesine neden olur.

Rüzgarın savurduğu kumlar zamanla limanı doldurur ve kenti büyük ölçüde örter. Bugün kentte görülebilecek kalıntıların bir bölümünün kumlar altında olduğu dikkati çekecektir. Ancak son yıllarda yapılan arkeolojik kazılarla kent, üzerini örten kumlardan arınmaya başlamıştır. Gelemiş köyünden 2 km sonra yol kenarında Patara’daki kalıntıların en görkemlilerinden Roma Zafer Takı görülür (Metius Modestus). Zafer takı, M.S. 1. yüzyıl sonlarında yaptırılmıştır.

Tepeye doğru görülebilecek kalıntılar arasında Bizans bazilikası ve kutsal alanlar bulunmaktadır. Tiyatro tepenin yamacındadır. Tiyatronun yaslandığı tepede büyük bir sarnıç ile bir anıt mezar bulunmaktadır. Eski liman şimdi sulak alan durumunda.

Patara, Türkiye’nin güney sahillerinde yer alan tarihi bir kent ve plajdır. Likya Yolu üzerinde bulunması nedeniyle de yürüyüş turları için popüler bir destinasyondur.

Patara, Türkiye’nin en uzun kumsallarından birine ev sahipliği yapar ve doğal güzellikleri, antik kalıntıları ve deniz sporları aktiviteleri ile tatilcilerin ilgisini çeker. 18 kilometrelik kumsalı ve muhteşem güneş batımı manzarası ile Patara, romantik bir tatil için de ideal bir yerdir.

Antik kentinde yapılan arkeolojik kazılar, Patara’nın tarihi geçmişine ışık tutar. Roma döneminden kalma tiyatrosu, Nymphaeum, agora ve birçok diğer kalıntı ziyaretçileri etkiler. Tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile Patara, fotoğrafçıların da ilgisini çeker.

Patara ayrıca, Likya Yolu’nun önemli bir kısmı boyunca uzanır ve yürüyüş tutkunları için de çeşitli rotalar sunar. Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada sunan bu rotalar, yürüyüş tutkunlarının beğenisini kazanır.

Ayrıca, Patara Plajı, kumda yürüyüş, yüzme, sörf, kano, rüzgar sörfü ve kumdan kaykay gibi çeşitli deniz sporları yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Patara, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve deniz sporları ile her yaşa hitap eder.

Patara’ya seyahat edenler, Kalkan ve Kaş gibi yakın şehirlerdeki konaklama imkanlarından faydalanabilirler. Ayrıca, Patara’nın yakınında bulunan Xanthos, Letoon ve Saklıkent Kanyonu gibi turistik yerler de ziyaret edilebilir.

Firmamız hakkında daha detaylı bilgi almak için de :tur transfer

Aslar Travel

konomik bütçeli paylaşımlı turumuz için :Kekova Bot Turu

#Kaş #Kekova #Üçağız #Simena #Kaleköy #batıkşehir #KorsanMağarası #TekneTuru #DoğaTuru #Akdeniz #Ege #Tatil #Turizm #YazTatili #MaviTur #Güneş #Deniz #Koylar #MuhteşemManzara #MaviYolculuk #Gezi #Keşif #Adalar #AkvaryumKoyu #TersaneKoyu #GökkayaKoyu #BurçKoyu #AdalarKoyu

#Patara #Antalya #Turkiye #Tatil #Plaj #Yuruyus #TarihiYerler #Arkeoloji #DogaTuru #Kum #Deniz #Gezi #GeziRehberi #Gezgin #GezilecekYerler #Muzeler #EgeDenizi #Kalkan #Kaş #LikyaYolu #TurkiyeTuru #Turizm #Travel #Travelgram #Instatravel #Holiday #Vacation #Explore #Discover #Wanderlust

Ziyaretçi Görüşleri

  1. I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar