KAŞ

KAŞ HAKKINDA Tarihçe Kaş’ın etrafında adı bilinen Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentler yanında ismi bilinmeyen birçok harabe yeri vardır. Bunlar irili... kas-kalkan-aslar-travel (2)

KAŞ HAKKINDA
Tarihçe
Kaş’ın etrafında adı bilinen Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentler yanında ismi bilinmeyen birçok harabe yeri vardır. Bunlar irili ufaklı antik yerleşimlerdir. Örneğin Tüse Köyü’nün yakınındaki alçak bir tepe üzerinde Tysse adında küçük bir yerleşme bulunur.

Coğrafya
Yüzölçümü 2.231 km²’dir. Batıda Eşen Çayı ile Muğla’nın Fethiye ilçesinden ayrılır. Doğuda Demre kuzeyde ise Elmalı ilçelerine komşudur. Akdeniz’de tam karşısında, 2.100 m mesafede Yunanistan’a bağlı Meis Adası bulunur. Antalya il merkezine 189 km mesafede yer alan Kaş’ın sahil uzunluğu 70 km civarındadır. Kaş’ta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Deniz seviyesinden 700 m. yüksekliğe kadar Akdeniz iklimi etkisi görülür. Yüksek kesimler ise Karasal İklim etkisindedir. Kaş Kasabası yazın Akdeniz sahillerimizin gündüzleri en serin yeridir. Ayrıca yazın nem oranı açısından Akdeniz kıyı şeridinin en düşük değerlerine sahiptir. Kışın ise hava sıcaklığının 0’ın altına hiç düşmediği Türkiye’deki tek merkezdir.

Turizm
Kalkan ve Gelemiş Köyü’nde son yıllarda turizm, hızlı bir şekilde gelişmektedir.
Bu nedenle turistik tesislerin sayısı hızla artmaktadır. Kaş özellikle dalgıç turizmi bakımında ülkemizin önde gelen merkezlerinden biridir.
Meis Adası’na en yakın noktayı oluşturan Kaş’ta tarihi eserleri ve doğa güzellikleriyle önemli turizm potansiyeli vardır. Bir dil gibi denize uzanan Çukurbağ Yarımadası üzerinde yakın zamanda yapılan oteller bulunur.

Kaş’ın içinde Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı’nda denize girmek mümkündür. Ayrıca kayıkla Limanağzı plajı’na gidilebilir. Kaş’ın etrafında yer alan 6 adet mağaradan Kaş’a 18 km. uzaklıktaki Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası en ünlü olanlardır.

Kaş’ta artan turizm faaliyetleriyle birlikte, trekking, dağcılık, rafting gibi doğa sporları da gelişmektedir. Gömbe’deki Yeşilgöl ve Uçarsu Şelalesi turist çeken doğa alanlarındandır. Akdağ’ın dibinde bulunan 1220 rakımlı bir yayla kasabası olan Gömbe Kaş’tan 65 km uzaklıktadır. 3015 m. yüksekliğindeki Akdağ ise Batı Toroslar’da Kızlar Sivrisi’nden sonra en yüksek zirvesidir.

Gömbe’de Komba antik kenti ve buradan 13 km. uzaklıkta Nisa antik kenti vardır. Ayrıca Kaş içinde Kandyba antik kenti vardır. Kaş’a 12 km uzaklıkta Phellos antik kenti bulunur. Turistik açıdan önemli olan Kekova’daki batık şehre Kaş’tan tekne ile gidildiği gibi karadan Üçağız’a gidilip kayıkla da gezilebilir. .

İlçede dalış ve yamaç paraşütü başta gelen sporlar arasındadır. Türkiye’nin en iyi dalış bölgesi olarak kabul edilir. Sualtı doğal ve tarihi değerleri açısından Türkiye’de önemli bir noktadır. Bu nedenle bölgede sualtı ekolojisi, mağara bilimi ve arkeoloji araştırmaları 2003 yılından beri yapılmaktadır. Sualtı arkeolojisi konusundaki önemli bir girişim Ekim 2006 yılında Hidayet Koyu’nda yapılan Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesidir.

Ziyaretçi Görüşleri

 1. hola me encanta la cabecera de tu blog, es una creación personal? Simona Lemmie Doubler

 2. HenrySom dedi ki:

  Evde kalırken dolar kazanın ve bu Botu başlatın. Bağ – http://232info.ru/go.php?p=profit-strategy.life/?u=bdlkd0x&o=x7t8nng

 3. Henryroopy dedi ki:

  Paraya mı ihtiyacınız var? Buraya kolayca gelir misin?
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 4. Henryroopy dedi ki:

  Zengin olmanın en hızlı yolunu bulduk. Burayı bulmak.
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 5. Henryroopy dedi ki:

  Finansal Robot gelecekteki zenginliğiniz ve bağımsızlığınızdır.
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 6. Henryroopy dedi ki:

  Çevrimiçi para kazanmak istediğiniz her şeyi satın alın.
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 7. Henryroopy dedi ki:

  Dikkat! Finansal robot size milyonlarca getirebilir!
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 8. Henryroopy dedi ki:

  Paraya ihtiyacı olan herkes bu robotu denemeli.
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 9. Henryroopy dedi ki:

  Bu finansal robotu kullanırsanız günde 1000 dolar kazanmak kolaydır.
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 10. Henryroopy dedi ki:

  Kazanmaya başlamak için şu anda finansal Botu başlatın.
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 11. Henryroopy dedi ki:

  Bir finansal Robot kullanıyorsanız para kazanmak çok kolaydır.
  Bağ – https://plbtc.page.link/aF8A

 12. Henryroopy dedi ki:

  Bu robotu kullanırsanız bilgisayarınız size ek gelir getirebilir.
  Bağ – https://plbtc.page.link/coin

 13. Henryroopy dedi ki:

  Cüzdanınızı kalınlaştırmanın en hızlı yolu bulunur.
  Bağ – https://plbtc.page.link/coin

 14. Henryroopy dedi ki:

  Yatırımsız büyük bir gelir var.
  Bağ – https://plbtc.page.link/v2EF

 15. RolandTroug dedi ki:

  Hello,

  Download Music FLAC Scene Releases: https://0daymusic.org
  Label, LIVESETS, Music Videos.
  Download Dance, Electro, House, Techno, Trance, Pop, Rock, Rap…

  Best regards,
  0day MP3s

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar