KEKOVA & ÜÇAĞIZ YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

KEKOVA HAKKINDA Kekova, (Likya dilinde: Dolichiste) Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Kaynaklara çoğu kez “Kakava”... KAŞ KEKOVA TEKNE TURU

KEKOVA HAKKINDA
Kekova, (Likya dilinde: Dolichiste) Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Kaynaklara çoğu kez “Kakava” diye geçmiştir.

4.5 km²’lik yüzölçümü olmakla birlikte bu adada kimse yaşamamaktadır. Üzerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. İtalyan işgalinden sonra adanın hangi ülkeye ait olacağı konusunda Türkiye ve İtalya arasında bir süre uzlaşılamamış, daha sonra ada 1932 yılındaki anlaşma ile Türkiye’ye bırakılmıştır.

Kuzey tarafında ikinci yüzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara yer yer rastlanır. Kekova, Bizans döneminde yeniden kurulup gelişmiş fakat gelişmesi Arap istilaları yüzünden devam edememiştir.

Kekova ve çevresi 18 Haziran 1990’da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiştir.
Tüm yüzüş ve dalışların hükümet tarafından özel izin alınarak yapılması kararlaştırılmışsa da sonraki yıllarda bu yasak, tarihî batık olanlar haricindeki yerler için kaldırılmıştır.

Kekova ve Üçağız, Türkiye’nin Antalya iline bağlı olan Kas ilçesinde yer alan doğal ve tarihi güzellikleriyle ünlü bir bölgedir. Bölge, tarihi kalıntıları, doğal güzellikleri, su sporları aktiviteleri ve lezzetli yemekleriyle turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu yazıda, Kekova ve Üçağız bölgesi hakkında detaylı bilgiler vererek, tatil planı yapacakların işine yarayacak bir rehber sunacağız.

Kekova, Likya Yolu’nun üzerinde yer alan bir bölgedir. Bölge, adını Kekova Adası’ndan almaktadır. Kekova Adası, antik dönemde Simena adıyla anılan bir yerleşim yeriydi. Günümüzde ise, Kekova Adası’nın etrafındaki sular, su altı arkeolojik parkı olarak koruma altına alınmıştır. Bu muhteşem bölgeyi gezmeye başlamak için ilk durağınız Kaleköy olabilir. Burası, denizden yükselen bir kale ile ünlüdür. Kaleye tırmanmak için, etkileyici manzaralar eşliğinde yürüyebilirsiniz. Üçağız, Kekova’nın önemli limanlarından biridir. Roma dönemine ait antik limanları, tarihi kalıntıları ve lezzetli yemekleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Kekova Adası’nın altında, batık şehir kalıntıları, amforalar ve antik dönem kalıntıları bulunmaktadır. Bölgede sualtı dalışı yaparak, bu kalıntıları keşfedebilirsiniz. Sualtı dalışı yapmak istemeyenler için ise tekne turları, deniz bisikleti, kano, yüzme gibi seçenekler de mevcut. Tersane Koyu, tarihi bir tersane ve kiliseye ev sahipliği yapar. Gökkaya Koyu ise, kristal berraklığındaki denizi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeker. Bölgede yürüyüş yaparak, keşfedilmemiş koyları keşfedebilirsiniz.

Kekova bölgesinde gezilecek yerler arasında, Kaleköy, Üçağız, Simena Antik Kenti, Kekova Adası, Tersane Koyu ve Gökkaya Koyu yer almaktadır. Bu güzellikleri gezerken, kendinizi bir masalın içinde hissedebilirsiniz. Özellikle Kekova Adası ve Kaleköy, bu bölgenin en güzel yerleri arasında yer almaktadır. Bölgede konaklama seçenekleri arasında, butik oteller, pansiyonlar ve kamp alanları yer almaktadır. Doğayla iç içe olmak isteyenler için kamp yapmak harika bir seçenek olabilir. Ayrıca bölgede yerel restoranlarda, yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Balık, deniz ürünleri, keşkek, sac kavurma gibi yöresel lezzetler, tatilinizin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Kekova ve Üçağız bölgesi, aynı zamanda tarihi kalıntılarıyla da ünlüdür. Likya uygarlığına ait birçok kalıntı, bölgede ziyaretçilerini bekliyor. Simena Antik Kenti, bölgedeki en önemli tarihi yerlerden biridir. Kaleköy’de yer alan antik tiyatro, tarihi kalıntılar arasında en etkileyicilerinden biridir. Tersane Koyu’nda yer alan antik kentin kalıntıları da ziyaretçiler tarafından merakla keşfedilmektedir.

Bölgenin doğal güzellikleri, sualtı arkeolojik parkı ve tarihi kalıntıları, Kekova ve Üçağız’ı dünyaca ünlü bir turizm merkezi haline getirmiştir. Turistlerin bölgeye ilgisi, son yıllarda artmaktadır. Bu nedenle, Kekova ve Üçağız bölgesinde konaklama yapmak için birçok seçenek mevcuttur. Butik oteller, pansiyonlar, kamp alanları ve tatil köyleri, tatilcilerin beklentilerine göre farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır.

Kekova ve Üçağız bölgesi, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları, su sporları aktiviteleri ve lezzetli yemekleriyle tatil yapmak için ideal bir yerdir. Bölgede gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler ve konaklama seçenekleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzda, tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Kekova ve Üçağız, Türkiye’nin en güzel turizm merkezlerinden biridir ve sizleri bekliyor.

kekova yat turu

Aslar TurizmKAŞ HAKKINDA
http://aslarturizm.com

Ziyaretçi Görüşleri

  1. ovevoiple dedi ki:

    Cough, headache, dizziness que es levitra 20 mg Although an HSG is designed to detect a possible cause of infertility, the test itself may be able to improve fertility by flushing out blockages in the fallopian tubes, some research shows

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar